Hedensted Kommune

(Udløbet) 2 lokalplanlæggere til Plan & Udvikling, Hedensted Kommune

Ansøg
Log ind eller opret en bruger for at gemme job

Om jobbet

Vi søger 2 erfarne lokalplanlæggere til Plan & Udvikling i Hedensted Kommune.

Vi er en decentralt opbygget kommune, som støtter op om udviklingen af vores lokalområder - det vi også kalder Hedenstederne. Vi arbejder aktivt for at sikre mulighederne for vækst og udvikling - og det går helt forrygende! Vi har masser af varierende typer af lokalplaner, som venter på at blive igangsat - så vi har brug for flere kolleger til at hjælpe os.

Vi arbejder for, at alle vores bysamfund - uanset størrelse - har mulighed for at udvikle sig til endnu bedre steder at bo og virke i. Det gør vi i et tæt samarbejde med projektudviklere, byernes beboere og andre myndigheder - i det hele taget alle, der gerne vil bidrage til værdi for fællesskabet og livet mellem husene. Vi kalder det udvikling i øjenhøjde.

Vi leder altså efter 2 kolleger, der kommer til at indgå i et bredt fagligt fællesskab omkring lokalplanlægningen af vores byer og udviklingsområder.

Din profil

Vores kommende kollegers hovedopgaver bliver at udarbejde lokalplaner og tillæg til kommuneplanen. I har sandsynligvis en faglig baggrund som Urban planner, arkitekt eller landinspektør. Vi leder efter profiler, der gerne har en bred erfaring fra planområdet, særligt med lokalplanlægning.

I har gode formuleringsevner, ligesom I brænder for at indgå i et tæt samarbejde med jeres kolleger på tværs af organisationen, og motiveres af at arbejde i en politisk ledet organisation. I formår at arbejde struktureret og samskabende og at være kommunens imødekommende ansigt udadtil. Det betyder også, at I skal kunne indgå i en konstruktiv dialog med alle uanset deres baggrund og forudsætninger.

Derfor skal du vælge os

I Hedensted Kommune er alle afstande korte: Mellem borgere og politikere, mellem ledere og medarbejdere og mellem ansatte og politikere. Kulturen er præget af lyst og mod til i fællesskab at søge og afprøve nye veje og måder at løse vores opgaver på. Der er meget få regler og retningslinjer og ikke alt er defineret og fastlagt på forhånd i Hedensted Kommune. Denne ånd og kultur kommunikeres tydeligt: "Vi drukner ikke i et stivnet hierarki", og du får lov til at være et sted, hvor der ikke er langt fra ord til handling.

Du kan læse mere om Hedensted Kommune, vores værdier og arbejdsgrundlag her: https://www.hedensted.dk/om-kommunen

Du kan også se vores markedsføringsfilm "Et sted mellem Horsens og Vejle #1-6" her: https://www.youtube.com/watch?v=a-Ca1R6TQQo

Løn og ansættelsesvilkår

Løn og ansættelse i henhold til gældende overenskomst. Der kan forhandles kvalifikations- og funktionsløn.

Stillingerne er på 37 timer og med mulighed for flekstid.

Hvis du vil vide mere

Har du brug for at vide mere om os og om stillingerne, kan du kontakte Leder af Plan & Udvikling Karina Kisum Jensen på tlf. 2331 1615 og via e-mail på karina.k.jensen@hedensted.dk

Ansøgning

Skriv en ansøgning med relevante bilag, og hvorfor du søger jobbet.

Ansøgningsfristen er den 17. januar 2021.

Vi forventer at afholde ansættelsessamtaler den 22. januar 2021 med henblik på ansættelsesstart den 1. marts 2021.

Om os

Stillingerne er organisatorisk placeret i Plan & Udvikling, hvor vi arbejder med byudviklingsprojekter, køber og sælger byggegrunde og ejendomme, markedsfører vores kommune som et rigtigt godt sted at bosætte sig, udarbejder kommune- og lokalplaner, søger fondsmidler til udvikling af nye spændende projekter og i det hele taget arbejder målsat på at sikre den bedste udvikling for vores kommune. Du får arbejdsplads på rådhuset i Hedensted, der ligger meget tæt på togstationen.

Plan & Udvikling er organisatorisk en del af PKØ (Politisk Koordination & Økonomi), og vi har et bredt samarbejde med meget store dele af den kommunale organisation, med byrådet og med borgere og virksomheder.

Ansøg
Log ind eller opret en bruger for at gemme job
 • Afstand

  Opret en bruger for at udregne afstand.
 • Geografi:

  Niels Espes Vej 8, 8722 Hedensted

 • Oprettet:

  2020-12-18

 • Ansøgningsfrist:

  2021-01-17
 • Typer:

  Fuldtid

Del Link kopieret